Geen eenduidige handhaving voor ZZS, ARIE en andere verplichtingen

Het beleid rond zeer zorgwekkende stoffen (ZZS) zorgt voor enorme regeldruk bij de ledenbedrijven. Vooral het verplichte vermijdings- en reductieprogramma dat de bedrijven eens in de vijf jaar bij de Omgevingsdienst moeten inleveren, kost veel tijd, energie en budget. Bovendien is er geen handreiking vanuit de overheid, waardoor bedrijven dure consultants inhuren voor deze complexe verplichting. Verf & Inkt Magazine zette de wettelijke verplichtingen op een rij.

De VVVF/VLK-leden zijn continu bezig met het vervangen van stoffen die als zeer zorgwekkend worden geclassificeerd. Zodra een stof dreigt te worden aangemerkt als CMR (carcinogeen, mutageen of reprotoxisch), ontvangen de leden daarover bericht. Dat gebeurt via de website, nieuwsflits en de stoffentool van de VVVF, een database die inzicht geeft in de status van bijna 4.000 stoffen. “Vanuit de stoffentool volgen we nauwkeurig welke stoffen op de ZZS-lijst van de overheid terechtkomen. Die lijst wordt minstens twee keer per jaar geüpdatet”, zegt Jolanda Neeft (VVVF/VLK Regulatory Affairs). Op basis daarvan kijken bedrijven of vervanging mogelijk is. Niet alle ZZS-stoffen zijn per definitie CMR, aangezien de ZZS-lijst ook andere criteria hanteert, zoals persistentie, bioaccumulatie en toxiciteit.

Vermijdings- en reductieprogramma (VRP)
Hoewel de politiek de regeldruk wil verminderen, moeten verf- en drukinktbedrijven sinds 2016 eens in de vijf jaar een vermijdings- en reductieprogramma (VRP) indienen bij de Omgevingsdienst. In dit VRP geven ze aan hoe ze de minimalisatie van zeer zorgwekkende stoffen oppakken met onder andere een plan van aanpak met maatregelen. Zowel bevoegde gezagen als bedrijven hebben eerder aangegeven dat er meer duidelijkheid nodig is over hoe ze dit instrument moeten beoordelen of invullen. De wet bevat nu slechts een algemene beschrijving, bleek eerder uit een verkenning van het RIVM. Volgens Neeft hebben met name de grotere leden inmiddels VRP’s aangeleverd. Voor de kleinere leden is het een grotere opgave. Opvallend: een aantal kleinere leden heeft hun VRP ingeleverd, maar daarna nooit meer iets van de Omgevingsdienst gehoord. 

VVVF positief over nieuwe kabinetsaanpak tegen regeldruk
Het kabinet start een nieuwe koers om de regeldruk voor ondernemers merkbaar te verminderen. Demissionair minister van Economische Zaken, Vincent Karremans, kondigde de aanpak aan in een brief aan de Tweede Kamer. Aanleiding zijn signalen uit het bedrijfsleven over de verslechtering van het ondernemingsklimaat, met stijgende kosten, een opeenstapeling van regels en onvoorspelbaar beleid. Nederland is inmiddels gezakt van plek vier naar plek tien op de internationale ranglijst van meest concurrerende landen.

De VVVF is positief over deze aanpak, vooral omdat elk ministerie een concrete doelstelling krijgt om regels te schrappen of te verlichten, stelt Jeroen Hagman (VVVF Regulatory & Public Affairs). Het kabinet wil nu daadkracht tonen en stelt harde doelen: vóór de zomer van 2026 moeten 500 regels zijn geschrapt of versoepeld. Elk ministerie krijgt daarvoor een eigen doelstelling. Hagman heeft ook kritiek: “Vijfhonderd regels aanpakken is mooi, maar wij willen dat juist de meest belastende regels voor onze sector eindelijk worden aangepakt in plaats van dat er blind wordt gestreefd naar een hoog aantal.”

Lees het volledige artikel in Verf & Inkt magazine #77