Themabijeenkomst biedt praktische tips en innovatieve meetsystemen

De jaarlijkse themabijeenkomst voor veilig en gezond werken en zorg voor het milieu, vond dit jaar plaats bij PPG Coatings. Op 2 oktober waren ruim vijftig VVVF- en VLK-leden te vinden bij het bedrijf in Amsterdam. Het was weer een zeer leerzame dag met workshops en sprekers. Een belangrijke boodschap was om niet klakkeloos de eisen van toezichthouders te volgen.

De ochtend was weer opgezet met twee workshops met veel interactie. Daarnaast stond in de ochtend een bezoek aan de fabriekslocatie en de productiefaciliteiten op het programma. PPG Coatings verzorgde een uitgebreide rondleiding met enthousiaste oud-medewerkers die veel over het bedrijf wisten te vertellen. Bij de aftrap heette PPG’s sitemanager Bert Dijkema heette de gasten welkom

Blootstellingsmeting plus camera’s
Joost Scheepers van AkzoNobel gaf de workshop over het meten van blootstelling aan geluid en gevaarlijke stoffen met behulp van Video Exposure Monitoring. Deze technologie maakt het mogelijk om vast te stellen waar de blootstelling aan schadelijke stoffen het grootst is tijdens specifieke handelingen. Met de resultaten kunnen gericht maatregelen worden getroffen, zei Scheepers. Hij vertelde dat TNO op zoek is naar bedrijven die willen meewerken aan verdere testen van het systeem. Geïnteresseerden kunnen zich melden bij de VVVF/VLK, Jeroen Hagman.

Veiligheid voor anderstalige werknemers
Met de arbeidskrapte zetten bedrijven steeds meer werknemers uit Oost-Europa in. Deze arbeidskrachten zijn zeer nuttig, maar hoe dragen bedrijven de afspraken voor veilig werken over? Hans Stegema van EvoFenedex vertelde dat deze werknemers vaak worden gekoppeld aan een buddy. Bedrijven bieden ook steeds meer een taalcursus aan . Afgezien van taal spelen ook cultuurverschillen een rol bij het ontstaan van mogelijk gevaarlijke situaties. De Arbowet stelt dat elke werknemer in een veilige omgeving moet kunnen werken. Stegeman gaf in de workshop praktische tips om dit in de praktijk te realiseren.

Depositie, e-neuzen en klachten
Theo Leuwerink (milieuspecialis,t Tata Steel Nederland) gaf een inkijkje in alle metingen die het bedrijf uitvoert en de interactie met omwonenden. Voor de metingen werkt Tata Steel samen met geaccrediteerde meetbureaus om er geen discussie over te krijgen. Maar die is er toch, stelde Leuwerink vast. Het bedrijf werkt o.a. met e-neuzen, elektronische neuzen die geur waarnemen. Tata Steel monitort de meetgegevens voortdurend om een eventueel verhoogde depositie en de bron ervan te signaleren. Het bedrijf kan dan snel en gericht optreden.

Op basis van deze metingen worden de DALY (Disability Adjusted Life Years) berekend. Vraag daarbij is: welke gezondheidsrisico's zijn maatschappelijk aanvaardbaar? Omwonenden sturen regelmatig klachten in. Als er een klacht bij Tata Steel binnenkomt, dan wordt contact met de indiener opgenomen om er een exact beeld van te krijgen. De meetgegevens zijn hier ook nuttig bij. In de communicatie met omwonenden is het belangrijk om het gesprek aan te gaan.

Tauw: Innovaties in emissiemodellen
Tauw heeft met VOTOB (vereniging van Nederlandse Tankopslagbedrijven) een model ontwikkeld waarin de best beschikbare technieken zijn beschreven. Voor de tankopslagbedrijven is nu duidelijk waar de uitstoot van zeer zorgwekkende stoffen (ZZS) plaatsvindt en er zijn formules ontwikkeld waarmee bedrijven hun emissies kunnen berekenen. Reinoud van der Auweraert (principal environmental consultant, Tauw) vertelde dat het model zich richt op de werkelijke emissies in plaats van de vergunde hoeveelheden.

De discussie rondom ZZS-emissiebeperkende maatregelen blijft echter complex. Sommige maatregelen zijn qua kosten niet haalbaar en kunnen zelfs leiden tot bijkomende schadelijke stoffen, zoals NOx. Ga hierover het gesprek aan met de Omgevingsdienst, adviseerde Van der Auweraert. Het kan niet de bedoeling zijn dat milieumaatregelen leiden tot meer milieuschade. Jolanda Neeft (VVVF/VLK) vulde aan dat ze met Omgevingsdiensten in gesprek is voor een pragmatische aanpak van ZZS-regelgeving voor mkb-bedrijven. De VVVF/VLK onderzoekt de mogelijkheid om samen met Tauw een branchegericht Vermijdings- en Reductieprogramma (VRP) te ontwikkelen. Bedrijven die interesse hebben in deelname kunnen dat melden bij VVVF/VLK, Jolanda Neeft.

Arbeidshygiënische strategie
De arbeidshygiënische strategie stond als laatste onderwerp op het programma. Ralph Wentel (allround QHSE-adviseur, BMD Advies) liep door de hiërarchie van maatregelen heen. De arbeidshygiënische strategie is een theoretisch model, maar het biedt handige handvatten voor het invullen van de risico-inventarisatie -evaluatie (RI&E). De hiërarchie wordt vaak afgekort tot STOP: eerst substitutie, dan technische beheersmaatregelen, dan organisatorische maatregelen, en als laatste de inzet van persoonlijke beschermingsmiddelen. Het is lastig te meten of het ook daadwerkelijk ongelukken voorkomt, maar het is duidelijk dat het aantal ongevallen in de afgelopen vijftig jaar gestaag is afgenomen.

 

De themabijeenkomst bracht veel praktische kennis en bood de deelnemers waardevolle handvatten om arbobeleid en milieuwetgeving effectief toe te passen in hun bedrijf. Bedrijven werden aangemoedigd om niet alleen te voldoen aan de wetgeving, maar om ook zelf  initiatief te nemen in het ontwikkelen van veilige en duurzame werkmethoden.

 

Lees het artikel over de themabijeenkomst in Verf & Inkt Magazine #73

Naar de fotoreportage